- kezdőlap
>
- Rólunk
>
-
Mi az a Nyitott Ház?
>
Mi az a Nyitott Ház?
A Nyitott Ház modell működése illeszkedik az Európai Unió által a 2014-2020. közötti időszakra kitűzött stratégiai céljai közül az alábbi öt prioritáshoz:
- Foglalkoztatás;
- K+F, azaz kutatás és fejlesztés/innováció;
- Éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, tudatos energiafelhasználás;
- Oktatás;
- Szegénység/társadalmi kirekesztés csökkentése.
A Nyitott Ház olyan találkozási pont, közösségformáló tér, ahol a szakemberek állandó jelenlétével növekszik a bizalom, a szeretet segítő erejével személyessé válhat a támogatás.
Ennek köszönhetően részletesen feltérképezésre kerülnek a rászorultak valódi szükségletei, amelyekre a Nyitott Ház moduljai adekvát válaszokat biztosítanak. A valódi, hatékony támogatás érdekében az egyes modulok kiválasztása és bevezetésének sorrendje a helyiek által közösen meghatározott igények szerint történik. A Házak fenntartása a felmért helyi szükségletek alapján hatékonyan igazodik az ottani igényekhez, a rendelkezésre álló közösségi erőforrások maximális kiaknázása érdekében.
Fontos, hogy a Nyitott Házak valódi helyi támogatói központként hozzájáruljanak a kirekesztett emberek szorongatott helyzetének legalább rövidtávon történő enyhüléséhez, hosszú távon pedig annak megszüntetéséhez. A Nyitott Házak találkozási pontként az állandó jelenlét mellett a közvetlen kapcsolat megteremésével arra is lehetőséget adnak, hogy a nehéz helyzetben élők és az őket segítő munkatársak, valamint az önkéntesek egymást gazdagító módon egymás értékeire, személyiségére figyelemmel tevékenykedhessenek. A Nyitott Házak a mélyszemélységben élők, a nehéz helyzetbe került emberek, jellemzően cigány emberek közösségeiben működnek.
A Nyitott Házakban évek óta folyó szisztematikus munka eredményeként olyan komplex, hiánypótló, előremutató, folyamatosan alakuló és bővülő, innovatív szolgáltatási csomag került kialakításra, amely annak köszönheti sikerességét, hogy a nehéz helyzetbe került emberek lakóhelyén közvetlenül a meglévő közösségi erőforrásokra alapozva ad fontos segítséget és támogatást.
A Nyitott Házak működésének alapelvei
- A nyitottság elve, amely azt jelenti, hogy a Nyitott Ház nem csak elnevezésében, hanem valóságosan is olyan nyitott intézmény, amelynek szolgáltatásainak igénybe vétele nem köthető feltételekhez.
- Önkéntesség és kötelesség elve a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Nyitott Házak együttműködéseiket az önkéntesség alapján alakítják ki, ezen elv szem előtt tartásával, egyéni döntéseik alapján vehetnek részt a gyermekek, fiatalok a felnőttek és a családok a különböző programokban. Az önkéntesség a közös munkára is hatással van, a segítők és a segített között a személyes kapcsolatnak köszönhetően olyan viszony alakul ki, hogy képességeihez mérten a kisebb-nagyobb feladatokat a szolgáltatások igénybe vételére rászorulók is szívesen vállalnak. A közös önkéntesség záloga a kölcsönös felelősség vállalás és a kötelesség tudat erősítése. Ennek megnyilvánulása az az „együttműködési megállapodás”, melyet az intézmények munkatársai és a résztvevők együttesen fogalmaznak meg.
- Az egyén testi-lelki érettsége, a mentális fok figyelembe vételének elve. A Nyitott Házakban a közösségi kollektív foglalkozások mellett fontosak a személyre szabott egyéni támogatások is. Az egyensúly megtartása érdekében mindig figyelembe veszik az érintettek aktuális helyzetét, nyomon követik fejlődését, lépésről-lépésre kísérik, új feladatokat ajánlanak fel számára.
- Az egyenlőség elve az jelenti, hogy a Nyitott Házak, mint intézmény nemre, fajra, felekezetre, származásra, családi állapotra és életkorra való tekintet nélkül foglalkozik a célcsoport tagjaival.
A Nyitott Házak hitvallása
Hisszük, hogy a közösségi tereit veszített – főként cigány emberek által lakott – aprófalvakban, településrészeken, újra felépíthetjük az összetartozás, a közös felelősségvállalás helyszíneit;
- Hisszük, hogy a megfelelő időben érkező segítség, szolgáltatás, kapcsolat, odafigyelés az egyes ember fejlődését, körülményeinek változását hozza;
- Hisszük, hogy minden ember, közösség, az összefogás által a meglévő erőforrások kiaknázásával képessé válhat életkörülményeinek javítására;
- Hisszük, hogy mindenki gazdagodik a környezete gazdagításával;
- Fontosnak tartjuk, hogy a szükségletekre megfelelő válaszokként szolgáltatásokat vigyünk a nehezen elérhető településekre, a perifériákra szorult emberek közé;
- Hisszük, hogy aki tartósan kirekesztésben élt, aki a szegénységspirálba született és él, annak a helyzete komplex megoldásokat igényel, mely hosszabb időt vesz igénybe. Állandó stabil jelenléttel és segítségnyújtással elérhetjük, hogy csökkenjenek a szegénységben és a kirekesztésben élő emberek száma, mellyel a társadalom értékes és aktív polgáraivá válnak.
A Nyitott Ház modell jelenleg működő moduljai
- Jelenlét alapmodul.
- Népkonyha/ingyenkonyha működtetése, adománygyűjtés.
- Érdekérvényesítés/jogi és szociális tanácsadás.
- Kisgyermekek számára játszóházak, korai fejlesztő programok, iskolai előkészítő, fejlesztő foglalkozások biztosítása, külön programok az édesanyák részére, csecsemő- és kisgyermek gondozási tanácsadással.
- Tanulmányi segítségnyújtás, integrációs programok, szociális és szabadidős programok szervezése, általános- és középiskolás gyermekek, fiatalok és fiatal felnőttek számára.
- Az általános iskolai alapfokú, nyolcosztályos képzés eredményes befejezését segítő programok szervezése, a továbbtanulás motiválása, képzési lehetőségek biztosítása a fiatalok és a felnőttek részére egyaránt.
- Munkahelyteremtés - különösen az önellátó -, jövedelemtermelő kistermelői és kézműves tevékenység előmozdításával.
- A prevenciós tevékenység, a függőségek (drog, alkohol, dohányzás) leküzdése, valamint a bűnmegelőzés érdekében.
- Multiplikáció, azaz olyan munkatársi képzés, amelyben a jelenlegi és a leendő segítők felkészítése történik, szakmai találkozók szervezésével, regionális hálózati együttműködés kialakításával, a modellértékű program elterjesztésével és országos programmá történő fejlesztésével.